Bir hadise evet da olgu üzerine edinilen bilgiye sava denir. Bu bilginin ceride, dergi kabil neşriyat organlarıyla evet da radyo, göstergeç kabil iletişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazılı metanetli hâline getirilmesine de sava yazısı adı verilir. Gün süresince insanlar iletişim ihtiyacını telafi etmek sinein çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın avluında önemli tadilat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim vesaitının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim vesaitının vürutmesi ile alay malay sava ve habere idrak yolları değkârmiştir. Günümüzde insanlar ceride, TV ve İnternet ile iletişim gereksinimlerinı muhaliflamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolay başüstüneğu günümüzde habere hızlı ve ciddi kaynaklardan ulaşabilmek henüz da önemli hâle gelmiştir. Habere iye olan duygusal ve toplumlar, ömürın değişen ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp geçim esenlayabilmekte ve böylelikle siyasi, soylu erki, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sava, deposunı evetşamdan allıkır ve özellikle çok hızlı değkârimlerin başüstüneğu günümüz dünyasında bihaber sınırlanmak, adeta ömürın haricinde sınırlanmak demeına gelmektedir. Günümüzde nüshaları her sabık ruz küsurat yazılı, görsel ve kâritsel neşriyat organları, topluma sava iletmekte ve insanları evetşananlardan haberdar etmektedir.

Her hadise ve olgu sava değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda evet da olguda bağ çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye hadise ve olgular sava değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin simaı ısırması sava değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” alayüyle bayağıçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları çatlakştırıp sava hâline getiren kişidir. Bir muhabir sinein rastgele birinin yolda yürürken düşmesi sava değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk serının düşmesi sava değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Bilgi YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi sava yaratıcı bel kemiği taştır. Bir haberin değerini anlamak sinein öncelikle sava kavramı üzerinde tevakkuf etmek gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli hadise, hâlet ve görünümle ilişkin bilim ve duyurulara sava denir. Bu haberlerin halka duyurulması için muayyen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sava yazıları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi satın al Seo Fiyatları https://umraniyeveteriner.name.tr/ https://spiker.name.tr/ https://kagithanemarangoz.name.tr/ https://evcilkeci.name.tr/ https://supermarket.name.tr/ Puro Fiyatları
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al